In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

جدیدترین اخبار

جدیدترین دروس

جدیدترین استفتاءات

ایمان برای بقا نیاز به فیض دائمی خداوند دارد

حج تمتع، این‌ها از ماده «متعه» به معنای بهره‌مند شدن و استفاده کردن است.

 

این مرجع تقلیدبا اشاره به این‌که گاه لذت‌ها و بهره‌مندی‌ها انسان در حیطه عقل و گاه در امور معنوی است، ابراز کردند: گاه لذت‌ها در شرب و نکاح است، گاه لذت‌ها با حور و غلمان با قصر و قصور متمتع می‌شوند.

معظم له اظهار کردند: بیشتر قضایای مادی بهشت برای مردم جلو‌ه‌گر است و مردم به دنبال آن هستند، اما امام علی(ع) می‌فرماید من تو را به این دلیل عبادت نمی‌کنم که از تو ترس دارم و به خاطر شوق و اشتیاق به بهشت هم تو را عبادت نمی‌کنم، بلکه تو را لایق عبادت یافتم.

حضرت آیت‌الله العظمی مؤیدی قمی با تأکید بر این‌که امام علی(ع) دور لذت مادی را خط کشید، ادامه دادند: امام علی(ع) می‌فرماید من تو را اهل عبادت یافتم و لذت مناجات کردن با تو را یافتم، امام زین‌العابدین(ع) و حضرت زهرا(س) در عبادت خدا لذت می‌یافتند.

ایشان بیان کردند: امام سجاد(ع) می‌فرماید من را بهره‌مند کن به هدایت « وَ مَتِّعْنى بِهُدًى صالحٍ لا اَسْتَبْدِلُ بِهِ»، یعنی لذت من در هدایت است، و این هدایت به گونه‌ای باشد که تغییر نیابد، گاه کسی هدایت می‌شود اما راهشان را عوض کردند مانند اکثر اصحاب پیامبر(ص) که بعد از رحلت پیامبر(ص) راهشان را عوض کردند.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم ادامه دادند: امیرالمؤمنین(ع) ایمان را دو قسمت کرد، ایمان مستودعی(امانتی) و ایمان مستقر که ایمان مستودع قابل برگشت است و در دعا هم از خداوند می‌خواهیم که پروردگارا ایمانی به من بده که اجل نداشته باشد.

زیغ به معنای کجی و مریضی نیست

ایشان با اشاره به جمله «وَ طَريقَةِ حَقٍّ لا اَزيغُ عَنْها، وَنِيَّةِ رُشْدٍ لااَشُكُّ فيها» ابراز کردند: دو طریق حق و باطل داریم و امام سجاد(ع) هدایت به راه حق را که بازگشت از آن وجود ندارد را از خداوند می‌خواهد، پیامبر(ص) فرمود حق همیشه با علی است و علی هم همیشه با حق است.

حضرت آیت‌الله العظمی مؤیدی قمی حق را مطابق بودن با واقع و امری حتمی دانست و خاطرنشان کردند: چیزی را که امام علی(ع) انجام می‌دهد، حق است و هر جایی که علی(ع) رفت آن‌جا حق است، نه حق از علی(ع) جدا می‌شود و نه علی(ع) از حق جدا می‌شود.

معظم له ابراز کردند:‌ پیامبر(ص) به اباذر می‌فرماید اگر همه مردم به یک طرف رفتند اما علی(ع) به دنبال آنان نرفت، به جایی برو که علی(ع) در آن سو قرار دارد، زیرا «الحق مع علی و علی مع الحق»، یعنی ملاک حق علی‌بن‌ابیطالب(ع) است و در روز قیامت هم ترازوی همه مردم امیرالمؤمنین(ع) است.

این مرجع تقلید با اشاره به این‌که در روز قیامت خداوند سبکی و سنگین اعمال را با عمل علی(ع) می‌سنجند، اظهار کردند: در زیارت امام علی(ع) هم می‌خوانیم «السلام علیک یا میزان الاعمال»، امام سجاد(ع) از خداوند مسیر حقی را می‌خواهد که آن مسیر عوض نشود.

وی به معنای کلمه «زیغ» پرداخت و گفت: زیغ به معنای کجی و مریضی است،‌خداوند در آیه سوره آل‌عمران می‌فرماید کسانی که در دلشان زیغ است به دنبال آیات متشابه می‌روند تا فتنه به وجود بیاورند و دوم این‌که به فکر و سلیقه خود معنی آیات متشابه را عوض کنند و القا شبهه کنند و این همان تفسیر به رأی است.

ایمان علت مبقیه و علت محدثه دارد

حضرت آیت‌الله العظمی مؤیدی قمی ادامه دادند: تأویل این آیات متشابه را فقط خداوند و رسول او و راسخون در علم می‌دانند اما این راسخون در علم می‌گویند پروردگارا دل‌های ما را از هدایت منحرف نکن، هر چیزی یک علت محدثه و یک علت مبقیه دارد.

ایشان بیان کردند: ایمان و وجود انسان نیز یک علت مبقیه و یک علت محدثه دارد، و راسخان در علم از خداوند درخواست باقی ماندن این ایمان را از خداوند می‌کنند، مرحوم صدرالمتألهین مسأله حرکت جوهری را مطرح کرد، یعنی این‌که چیزی نیست در عالم مگر این‌که لحظه به لحظه او فرق می‌کند، مانند بدن ما که از ابتدا همواره در حال تغییر بوده است.

استاد معظم درس خارج حوزه علمیه قم ابراز کردند: اجسام جامد نیز در حال حرکت جوهری هستند، اگر سنگ یا کاغذ مدت‌ها در یک‌جا بمانند، پودر می‌شوند و این نشان از وجود حرکت جوهری در این اشیا دارد، لذا فرمودند خداوند افاضات متکثره و وجودیه دارد یعنی فیاض علی‌الاطلاق است.

ایشان با بیان این‌که از جانب خداوند لحظه به لحظه فیض نازل می‌شوند خاطرنشان کردند: خداوند اگر یک لحظه فیض را قطع کند، عالم نابود می‌شود، همه این حالات و همه این وجود‌ها نیاز به فیض دارد و ایمان، هدایت و غنا و ثروت از این قاعده مستثنی نیست.

حضرت آیت‌الله العظمی مؤیدی قمی ابراز کردند: محدث بودن فیض نیاز به یک علت و مبقی بودن فیض نیز نیاز به یک علت دارد، انسان اگر ایمان دارد و در مسیر حق است باید علت مبقیه این ایمان را نگاه دارد به همین دلیل علی‌الدوام می‌گوییم «اهدنا الصراط المستقیم» و بیان می‌کنیم «اللهم لاتزغ قلوبنا بعد اذ هدیتنا» یعنی ممکن است بعد از هدایت در لحظه اول در لحظه دوم از راه منحرف شویم.

نیاز و احتیاج همواره با ممکن الوجودها است

ایشان با اشاره به این‌که پیامبر(ص) عقل کل و گل عالم هستی است، اما ایشان هم نیاز به فیض علی‌الدوام از جانب خداوند دارد، ابراز کردند: پیامبر(ص) در سجده می‌فرمود «الهی لاتکلنی الی نفسی طرفة عین ابدا»، یعنی ای خدا من را یک لحظه به خود واگذار نکنی و از خداوند دوام هدایت را می‌خواهد.

این مرجع تقلید ادامه دادند: نیاز و احتیاج همواره با ممکن‌الوجودها همراه است، انسان‌ها هم جزو ممکن الوجودها هستند و همواره نیاز به فیض دارند، هر انسان شش ملک محافظ از شش جهت دارد، زیرا در عالم حوادث انسان باید حفظ شود.

معظم له فرمودند: «و ان کل نفس لما علیها حافظ» هیچ موجودی نیست مگر این‌که حافظی دارد و این انسان در دریای حوادث و در معرض خطر هستند، در وجود و ایمان نیز همین‌گونه است و ایمان نیز لحظه به لحظه باید از طریق فیاض علی‌الاطلاق دوام بیابد.

حضرت آیت‌الله العظمی مؤیدی قمی خاطرنشان کردند: امام سجاد(ع) از خداوند می‌خواهند یک هدایت را می‌خواهد که سالم باشد و راه حقی را می‌خواهد که از آن کج نشود و در ادامه نیت رشدیافته‌ای می‌خواهد که در امور خود شک نکند و یقین با انسان همراه شود.

ایشان با تأکید بر این‌که یقین نصیب هر کس نمی‌شود، ادامه دادند: به پیامبر(ص) می‌گویند که حضرت عیسی(ع) و حواریان وی بر روی آب راه می‌رفتند،‌پیامبر(ص) در بیانی می‌فرمایند اگر یقین حضرت عیسی(ع) بیشتر بود روی هوا راه می‌رفت.

 


اوقات شرعی

استخاره

جهت استفتاء با شماره تلفن 02536608068 یک ساعت به ظهر افق تهران تماس حاصل فرمایید.
برای استخاره لطفا با شماره 02536608068 نیم ساعت بعد از اذان ظهر به افق تهران، تماس حاصل فرمایید.

لینکستان