In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

جدیدترین اخبار

جدیدترین دروس

جدیدترین استفتاءات

انسان با تقوا در برابر برادر و سایر افراد یکسان رفتار می‌کند

 

خَبِيرٌ» اظهار کردند: خداوند انسان‌ها را قبیله قبیله و شعبه شعبه خلق کرد، تا هم را بشناسند و بتوانند با یکدیگر معامله کنند و حتی دیده شده است که میان دوقلوها شباهت بسیار سبب اشتباه‌هایی شده است.

این مرجع تقلید ادامه دادند: با وجود تفاوت انسان‌ها خداوند می‌فرماید ما قدرت داریم حتی سرانگشتان مردم را بازسازی کنیم و به همین دلیل انگشت‌نگاری رواج پیدا کرده است و افراد خطاکار را از اثر انگشت آنان شناخته می‌شود.

معظم له فرمودند: آن چیزی که در نزد خدای متعال تقرب‌دهنده انسان است، تقوا است، از همین رو پیامبر(ص) فرمود خداوند بهشت را برای اطاعت‌کننده از خود خلق کرده است حتی اگر آن فرد غلام سیاه حبشی باشد.

حضرت آیت‌الله العظمی مؤیدی قمی(مدظله) ادامه دادند: بلال حبشی یکی از بردگان بود که وی را به دلیل اسلام‌آوردن‌ بسیار اذیت می‌کردند و سنگ‌های بزرگ و تفتیده‌ای بر روی او می‌گذاشتند اما او می‌گفت «احدا احدا» یعنی فقط خدا و به مقام مؤذنی پیامبر(ص) رسید.

ایشان اظهار کردند: بلال حبشی «ش» را «س» می‌گفت و برخی از یاران پیامبر(ص) به وی اعتراض کردند و بلال دیگر اذان نگفت اما آن شب به قدری طولانی شد و صبح نشد، بلال به قدری مقام داشت که با اذان بلال صبح می‌شد و در مکه در زیر مأذنه بلال دو رکعت نماز وارد شده است.

استاد معظم درس خارج حوزه علمیه اظهار کردند: سیاه، سفید، کوچک، بزرگ، قوی و شریف و مانند آن برای خداوند تفاوتی ندارد، خداوند بهشت را برای کسی خلق کرده که او را اطاعت کند و اگر چه او غلامی حبشی باشد، و خداوند آتش را خلق کرده برای کسی که نافرمانی می‌کند و اگرچه او سیدی قریشی باشد.

معظم له با اشاره به سوره تبت اظهار کردند: ابولهب فردی قریشی و عموی پیامبر(ص) بود، مقامی بالاتر از پیامبر اسلام در فرشتگان و ملائک نداریم، عموی پیامبر(ص) به دلیل مخالفت و نافرمانی سوره‌ای به نام ابولهب آورد و وضع او را در جهنم وصف کرد.

حضرت آیت‌الله العظمی مؤیدی قمی خاطرنشان کردند: در روز قیامت از حسب و نسب سؤال نمی‌کنند و به این دلیل امام سجاد(ع) گریه می‌کردند، امیرالمؤمنین برادر خود عقیل را با آهن گداخته روبه‌رو کرد، تا عقیل دستش را دراز کرد گرمی آتش به دست او رسید و دستش را عقب کشید، امام علی(ع) فرمود تو که طاقت آتشی که بنده خدا سرخ کرده نداری، چگونه من طاقت تحمل آتش الهی را دارم.

ایشان اظهار کردند: فردی که تقوا داشته باشد، در نزد برادر و غیربرادر تقوا را رعایت می‌کند، اکنون انتخابات شروع می‌شوند و رهبر انقلاب فرمودند از کسانی یک عده شعارهایی می‌دهند اما قدرت انجام دادن آن را ندارند، پرهیز کنید و به دنبال اصلح بروید و به وعده و وعیدها توجه نکنید.

حضرت آیت‌الله العظمی مؤیدی قمی با تأکید بر این‌که در نظر رهبر معظم انقلاب ملت ایران شناخته‌شده و حاضر در صحنه است، فرمودند: آمدن مردم در صحنه یکی از واجبات است، امام(ره) فرمودند که حفظ نظام اسلامی از اوجب واجبات است.

معظم له با بیان این‌که در انتخابات پول‌های بسیاری خرج می‌شود، اظهار کردند: باید توجه داشت که این پول‌ها از کجا آورده می‌شود و انسان نباید فریب تبلیغات پرزرق و برق کاندیداها را بخورد و با حضور در صحنه به کاندیداها مشت بزند.

این مرجع تقلید در ادامه با اشاره کردن به آیه 97 سوره نحل اظهار کردند: عمل صالح مراتبی دارد، پایین‌ترین مرتبه‌اش این است که اجزای عمل انسان صحیح باشد مانند این‌که در نماز باید طهارت بدن، مکان و لباس را باید رعایت کند و در ادامه هر چه مستحبات و آدابش بیشتر باشد، درجه عمل بالاتر است.

ایشان ابراز کردند: شرط پذیرفتن عمل صالح و نرفتن در آتش ایمان است،‌ممکن است اگر کسی موحد نباشد خداوند از عذابش بکاهد، مانند ادیسون که به بشر خدمت کرده است و اگر موحد نبوده، اگر مستحق عذاب باشد خداوند به دلیل خدمت از عذابش می‌کاهد.

حضرت آیت‌الله العظمی مؤیدی قمی در تعریف مؤمن خاطرنشان کردند: مؤمن کسی است که به آن‌چه را که پیامبر(ص) آورده است، بدون کم و زیاد بپذیرد، پیامبر(ص) مردم را سه ساعت در روز غدیر سر پا نگاه داشتند و به مردم گفت چیزی نبود که شما را از آتش باز بدارد و من آن را به شما نگویم.

ایشان فرمودند: پیامبر(ص) امام علی(ع) را در روز غدیر ولی، وصی و امام مؤمنان معرفی کردند، اما عده‌ای گوش نکردند، مؤمن کسی است که به آن‌چه که پیامبر(ص) می‌آورد را دربست قبول کند و به دلیل گوش نسپاردن به این سخن امیرمؤمنان خانه‌نشین شد.

استاد عالی درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این‌که حیات طیبه مخصوص مؤمنان است، ابراز کردند: اگر فرد مؤمن باشد هم دنیا و هم آخرت او آباد می‌شود، ایمان به آن معنا نیست که فرد دنیایی او خراب و ویران باشد، بلکه خدا طیبات و زینت‌های دنیا را برای مؤمنان خلق کرده است.

معظم له اظهار کردند: نعمت در قیامت به طور خالص برای مؤمنان است اما در دنیا نعمت‌ها هم به مؤمنان و هم کافران تعلق می‌گیرد و در دنیا کافران از طریق مؤمنان به نعمت‌ها دست می‌یابند، کسی که عمل صالح همراه با ایمان داشته باشد، خداوند او را به حیات طیبه می‌رساند.

حضرت آیت‌الله العظمی مؤیدی قمی با تأکید بر این‌که اگر یک یهودی حج به جا بیاورد، خداوند از او قبول نمی‌کند، ابراز کرد: خداوند مؤمنان را پس از مرگ به وادی‌السلام می‌برد و خداوند در عبادت، خداشناسی و عمل صالح میان زن و مرد تفاوتی قائل نشده است.

ایشان در ادامه به فضیلت ماه رجب اشاره کردند و فرمودند: در بهشت نهری به نام رجب است که آب آن از عسل شیرین‌تر و از شیر سفید‌تر است و آن مخصوص کسی است که در این ماه روزه بگیرد، از روزه این ماه و نماز ویژه ماه رجب غفلت نشود.


اوقات شرعی

استخاره

جهت استفتاء با شماره تلفن 02536608068 یک ساعت به ظهر افق تهران تماس حاصل فرمایید.
برای استخاره لطفا با شماره 02536608068 نیم ساعت بعد از اذان ظهر به افق تهران، تماس حاصل فرمایید.

لینکستان